ארצות מוצא-גרמניה

גרמניה היא ארץ במרכז אירופה, בירתה היא ברלין, השטח שלה הוא 357,022 קמ"ר ויש בה 82.69 מיליון נפשות. השפה הרשמית בגרמניה היא גרמנית.בגרמניה התרחשו שתי מלחמות העולם, שהמפורסמת מבניהם היא מלחמת העולם השנייה שבמהלכה היא ניסתה לכבוש את העולם.

המלחמה נמשכה בשנים 1939-1945. עד 1940 כבשה גרמניה למעשה את רובה של מערב אירופה, בשנות המלחמה גרמניה כבשה למעשה את כל יבשת אירופה ואת צפון אפריקה. בשנת 1941, יוגוסלביה ויוון נכבשו אף הן. באותה שנה הכריז היטלר מלחמה על ברית המועצות ועל ארצות הברית. כך, היטלר נכנס למלחמה בחזיתות מרובות שהקשו עליו להשיג את הניצחון.                

100,000 יהודים השתתפו במלחמת העולם הראשונה וכ–12,000 יהודים נהרגו בקרבות. בשנות ה–20 היו כ–500,000 יהודים בגרמניה. 40% מהם התבוללו. היה להם שוויון חברתי והם נטמעו בחברה הגרמנית במעמד הבינוני ומעלה. הם מילאו תפקיד מפתח ברפובליקת ויימאר (ההוגה שלה היה יהודי).                             

 היו להם ארגונים פוליטיים ודתיים רבים, כגון "אגודת ישראל" ו"האגודה המרכזית של אזרחים גרמנים בני הדת היהודית". עם זאת, היו להם מספר בעיות של ארגון הקהילות יחדיו, בעיות עם המפלגה הנאצית, שילוב יהודי מזרח אירופה ביהודי גרמניה, השאלה כיצד לשלב בין הציונות לפטריוטיזם הגרמני ועוד.                               

עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה בשנת 1933, התפתחה מדיניותם בנושא היהודים בשתי דרכים: חקיקת חוקים וגזירות נגד היהודים, ומעשי אלימות והשפלה ללא קשר לחוק. לאחר שקיבלו הנאצים רוב ברייכסטאג, הם החלו בחקיקה אנטישמית שמטרתה הייתה לסלק את כל היהודים מגרמניה. משלב זה החלו פוגרומים ביהודים, יהודים פוטרו מעבודתם, ובחנויות שהיו בבעלות יהודים - הפסיקו לקנות. ב-9 במרץ 1933 התרחשו פרעות ביהודי ברלין.                                                           

אירנה ז"ל (סבתה של אמי) נולדה בעיר דויסבורג במערב גרמניה, קרוב לגבול עם הולנד. העיר הייתה מוקפת בנהרות "ריין" ו"רור" ולכן הפכה לעיר הנמל הפנימית המרכזית בגרמניה והייתה עיר של מכרות ותעשייה. רוב הזמן היה ערפל ופיח בעיר כי אז עוד לא הייתה מודעות לזיהום האוויר. אירנה למדה בבי"ס נוצרי כי לא היו בעיר מספיק יהודים כדי להקים בי"ס יהודי, כשהיא הייתה בכיתה י"א עלו הנאצים בגרמניה לשלטון, והתחיל להיות לה לא נעים ללמוד בביה"ס בתור יהודיה. המנהל ניסה לשכנע אותה להישאר ואמר לה שכל העניין עם הנאצים ימשך מס' חודשים בלבד, אבל במשך הזמן יחס התלמידים אליה התחיל להיות קשה והיא עזבה את ביה"ס והלכה ללמוד להיות מזכירה. כעבור שנתיים עברו הוריה ואחותה הקטנה לישראל אך כיוון שהיא כבר הייתה מבוגרת ולא שייכת להורים חוקית היא לא יכלה לעבור איתם והיא נשארה "תקועה" בגרמניה. אירנה עברה במקומות שונים כי לא נתנו לה להישאר בשום מקום בגלל היותה יהודיה. בסוף הגיע אירנה לבי"ס חקלאי לציונות שמכין את האנשים לפני עלותם לארץ, אחרי כמה זמן החליטו לקחת 3 אנשים ואירנה נבחרה בין שלושתם. למזלה הם עברו שבועיים לפני יום הבדולח שבו הגרמנים תקפו את היהודים ופגעו בהם.